Ano je to tak. V moderních panelových domech není na nějaké zvláštní umění místo. Zde se hraje na počet kusů, plnění norem při stavbě, takže nějaké okrasné prvky či něco podobného jdou samozřejmě do kopru.

Moderní a uspěchaná doba nám bere takové ty radostné drobnosti. Což je tak trošku škoda. Když se podíváme na krásné zábradlí kdekoli v historických objektech, nebo snad ještě v muzeích, musíme obdivovat drobnou, snad i doslova mravenčí práci starých mistrů, kteří ještě věděli, co je to mistrovství řemesla. To už dnes prostě nikde neuvidíme.

sloupkové zábradlí

Přesto může být schodišťové zábradlí hezkou věcí. I když již samozřejmě nedosáhne takové nádhery jako staré ručně vyřezávané. To je jasné.

Pokud si třeba budete nechávat dělat zábradlí na své schody v domě, zcela jistě budete chtít aby působilo moderním dojmem, ale také lahodilo lidskému oku. Ale jde to vůbec?

Samozřejmě, že to jde. Jen je třeba to umět, což není zrovna lehké. Na zábradlí jako takovém totiž moc věcí vymyslet nejde, ale přesto může splňovat obě podmínky v předešlé větě. Jen musíte dopředu vědět, kdo to vlastně umí. Já vám to rád prozradím.

Firma Havlíček, na kterou je odkaz v tomto článku to skutečně umí a umí toho ještě podstatně více. Protože jen výrobou zábradlí by se asi neprosadila. Tudíž dělá skoro vše, co se týče dřeva, a ještě další věci navíc. To se můžete na citovaném webu přesvědčit.

modernízábradlí

I když jde o firmu truhlářskou, umí i kombinace se dřevem. To je však stále prvním materiálem, který je zde používán a pracuje se s ním nejvíce. Ono se není co divit. Dřevo bude stále materiálem zajímavým a neopakovatelným. Zkuste najít dva stejné dřevěné kusy něčeho. Nemíním tím například jen dvě stejné skříně, ty najdeme snadno, ale dva stejné kusy se stejnou strukturou dřeva i s jeho přirozenými přírodními kazy. Tak vidíte. Dřevo zůstane dřevem po věky věků.