Jak se odhodlat k pravidelnému pohybu
Že člověk potřebuje pohyb, aby zůstal zdráv a prodloužil si svůj věk, je obecně známo. Nedostatek pohybu vede nejen k obezitě, ale i ke špatnému rozvádění živin v těle, k omezenému fungování lymfatického a imunitního systému a v neposlední řadě i k psychickým problémům, zejména k úzkostem a depresím.
To je však pouhá teorie, „dokopat se“ k pravidelnosti při cvičení není tak snadné, již za socialismu byly ranní rozhlasové rozcvičky spíše pro pobavení a odhodlání denně běhat nebo chodit do posilovny obvykle opadne po několika týdnech. Existují ovšem tři druhy pohybových aktivit, s nimiž to půjde snáze, a u kterých vydržíte mnohem déle.
Jízda na kole – bicykl je jeden z nejúžasnějších vynálezů lidstva. Moderní kola jsou na rozdíl od těch prvorepublikových a poválečných vybavena tak, aby umožňovala co největší komfort. Pokud si odmyslíte jízdu na horském kole v extrémním kopcovitém terénu, pak jsou každodenní projížďky na kole s převahou roviny a mírného sklonu svahu balzámem na tělo i duši. Je to způsobeno prouděním okolního vzduchu, minimální námahou, sledováním okolí, zvláště v pěkném koutu přírody, a rychlým uvolněním endorfinů.
Skákání na trampolíně – svérázný druh pohybu je nejen přínosný pro naše svalstvo, ale i pro udržení dobré nálady. K pravidelnému skákání se totiž nemusíte přemáhat, jde to samo, navíc vznášení se v prostoru vám umožní jedinečný zážitek, s nímž se nikde jinde nesetkáte. Cvičení je zároveň velmi efektivní, za pár minut spálíte spoustu kalorií, aniž byste se museli trápit v posilovně s vydýchaným vzduchem a pachem potu, anebo při vysilujícím běhání.
Plavání – schopnosti vody nadnášet lidské tělo využijte ve svůj prospěch. Voda je úžasné relaxační médium a plavání nepřináší takový stres, jako silové sporty či běhání po silnici. Plavání byste se měli věnovat pravidelně, je to dokonalý antistres a spolu s cyklistikou a zahradními trampolínami tak máte na výběr dostatek pohodových pohybových aktivit, které lze vzájemně střídat.