Dobře vypadající pokrývka hlavy svědčí o našem zdraví a je buď zdrojem přitažlivosti, anebo naopak upozorňuje na některé nedostatky ve výživě a na nevhodné způsoby péče. Musíme této tělesné partii věnovat náležitou pozornost nejen z hlediska výživy optimální stravou a vlasovými přípravky, ale zároveň dodržovat zásady při jejich mytí a vysušování. Pamatujte, že velmi teplý vzduch z běžícího fénu vlasům příliš neprospívá, jak si počínat, abychom jim zbytečně neublížili?
Nechte vlasy volně schnout – to nejlepší, co můžete udělat, je nechat pokrývku hlavy volně proschnout. Pokud je v místnosti nebo venku teplo, stačí je mít rozpuštěné několik desítek minut. Někteří odborníci však radí zabalit hlavu do suchého a měkkého froté ručníku a ponechat vlasy přirozeně odpočívat alespoň půl hodiny. Ručník za tu dobu nasákne vlhkost a výsledkem jsou pak pevné a nelámavé vlasy bez roztřepených konečků.
Někdy to bez fénu nejde – jsou situace, kdy to prostě nelze obejít, např. odchod z plaveckého bazénu v mrazivém zimním období by znamenal celkem jisté zdravotní problémy. Pro tyto účely existují speciální přípravky, které fungují jako zesílený kondicionér. Ty chrání pokrývku hlavy před působením horkého vzduchu.
Vybírejte vhodný vysoušeč – ten ideální musí mít více provozních režimů, nejlépe dva pro teplý až velmi teplý vzduch a třetí pro proud studeného vzduchu bez topného tělíska. Dobrou volbou jsou i výrobky s možností změnit rychlost proudění vzduchové hmoty.
Vzdálenost od hlavy – nastavení správné teploty vysoušení musí být příjemné na pokožku, jestliže vás pálí, vlasy budou nesmírně trpět. Teplotu snižte a také dodržujte správnou vzdálenost od topného zdroje, nikdy nepokládejte fén až k povrchu hlavy, mějte jej alespoň 25 cm od pokožky. Správné fénování probíhá směrem od vlasových kořínků až k jejich konci, ne naopak.