Poslední desetiletí je období čtvrté průmyslové revoluce, zvyšující se automatizace a programovatelných robotů. Všechny popsané trendy okrajově zasahují i do elektroniky a domácností. Ač je často méně více a domácnost, která je „přechytřená“, může být ještě více stresující, určité využití takzvaných „smart technologies“ život jednoznačně usnadní. Co máme dnes k dispozici?
· Chytré vysavače
Nízký válec, který si sám jezdí po bytu, trochu připomíná nějakou želvičku – to je chytrý vysavač. Vydařené modely se umí sami odjet nabíjet, když jim dochází šťáva, dovedou přejet práh a poznají, kde už byli a kam mají jít dále. Pokud máte domácí mazlíčky či děti a doma plno vlasů a chlupů, ušetří vám hodně nervů.
· Vysavač a mop – dva v jednom
Poslední dobou se na trhu objevují hybridi, kteří napařují a čistí podlahu a zároveň jsou schopni vysát nečistoty, pokud to je třeba. Podobná zařízení navíc bývají bezdrátová, díky čemuž nemusíte řešit otravné dráty. Jedná se o výrazné zrychlení oproti hadru s kyblíkem.
· Chytré osvětlení
Fotobuňky máme a známe už dlouho, ale ne z domácího prostředí. Nyní se rozmáhají chytré žárovky, ovládané například z mobilu . Pokud si rádi zalenošíte, jsou ideální pro vás.
· Bezdrátové vypínače
Je to tak, dnes už není třeba prokopávat omítku, pokud vypínač není tam, kde byste si přáli. Pomocí radiového signálu vysílaného z vypínače přilepeného na vašem vysněném místě lze ovládat osvětlení úplně stejně, jako klasickým vypínačem. Často umožňuje i změnu intenzity světla a podobně.
· Rýžovary, kávovary, multivařiče
Celá kategorie kuchyňských potřeb se vyvíjí. Můžete si nastavit, kdy se vám začne péct chleba tak, aby na vás čekal čerstvý ke snídani. Není už ani problém vařit, péct, smažit či fritovat v jedné nádobě. Ostatně v Číně, kde jsou malé byty, je takových vařičů plný trh. V malém bytečku tak snadno ušetříte prostor.